Czy w procedurach zamówień o wartości pow. 30 000 euro (zamówienie klasyczne), zamawiający ma obowiązek/możliwość na wezwanie wykonawcy powielać (kserować) oferty złożone przez wykonawców?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Pytanie.
Czy w procedurach zamówień o wartości pow. 30 000 euro (zamówienie klasyczne), zamawiający ma obowiązek/możliwość na wezwanie wykonawcy powielać (kserować) oferty złożone przez wykonawców?

Odpowiedź.
Zgodnie z art. 96 ust 2 ustawy pzp oferta stanowi część składową załącznika do protokołu postępowania.

Zgodnie z art. 96 ust 3 ustawy pzp:
„….Protokół wraz z załącznikami jest jawny. Załączniki do protokołu udostępnia się po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej oferty lub unieważnieniu postępowania, z tym że oferty udostępnia się od chwili ich otwarcia, oferty wstępne od dnia zaproszenia do składania ofert, a wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu od dnia poinformowania o wynikach oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu…”

Zasady udostępniania protokołu z załącznikami normuje treść rozporządzenia:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego:
(…)
§ 4.
1. Zamawiający udostępnia protokół lub załączniki do protokołu na wniosek.
2. Przekazanie protokołu lub załączników następuje przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.
3. W przypadku protokołu lub załączników sporządzonych w postaci papierowej, jeżeli z przyczyn technicznych znacząco utrudnione jest udostępnienie tych dokumentów przy użyciu środków komunikacji elektronicznej, w szczególności z uwagi na ilość żądanych do udostępnienia dokumentów, zamawiający informuje o tym wnioskodawcę i wskazuje sposób, w jaki mogą być one udostępnione.
4. Bez zgody zamawiającego wnioskodawca w trakcie wglądu do protokołu lub załączników, w miejscu wyznaczonym przez zamawiającego, nie może samodzielnie kopiować lub utrwalać za pomocą urządzeń lub środków technicznych służących do utrwalania obrazu treści złożonych ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu.
5. Zamawiający udostępnia wnioskodawcy protokół lub załączniki niezwłocznie. W wyjątkowych przypadkach, w szczególności związanych z zapewnieniem sprawnego toku prac dotyczących badania i oceny ofert, zamawiający udostępnia odpowiednio oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w terminie przez siebie wyznaczonym, nie później jednak niż odpowiednio w dniu przekazania informacji o wyborze najkorzystniejszej oferty lub w dniu przekazania informacji o wynikach oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu i otrzymanych ocenach spełniania tych warunków albo w dniu przekazania informacji o unieważnieniu postępowania.

Obecnie (marzec 2017 rok) zamawiający prowadząc postępowanie nie może kserować czy powielać w wersji papierowej ofert złożonych przez wykonawców w celu ich udostępnienia wykonawcom (podstawa).
Na podstawie obowiązujących przepisów udostępnienie ma nastąpić przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Czyli w uproszczeniu – należałoby zeskanować oferty i wersja dokumentu elektronicznego trafia środkiem komunikacji elektronicznej (art. 2 pkt 7a ustawy pzp). W praktyce wersja „papierowa” generalnie nie jest dopuszczalna w tego typu przypadkach.
Jedynie w przypadkach objętych wyłączeniem (przyczyny techniczne) można byłoby rozważyć możliwość zmiany sposobu udostępnienia oferty.

Pracownia Zamówień Publicznych
Piotr Sperczyński


tel.: +48 602 69 33 15
e-mail: pzp@pzp.pl

Search