Na co zwrócić szczególną uwagę przygotowując ogłoszenie o zamówieniu o wartości zamówienia powyżej kwot progowych unijnych, które są publikowane w DUUE?

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Treść pytania:

Na co zwrócić szczególną uwagę przygotowując ogłoszenie o zamówieniu o wartości zamówienia powyżej kwot progowych unijnych, które są publikowane w DUUE? Gdzie pojawiają się błędy połączone z konsekwencjami – na przykładzie przetargu nieograniczonego?

Odpowiedź:
Przygotowując ogłoszenie o zamówieniu publikowane w oparciu o wymagania wskazane w art. 11 ustawy pzp należy uwzględnić łącznie regulacje i wymagania zawarte w dyrektywie obowiązującej zamawiającego oraz przepisach ustawy pzp i aktach wykonawczych do ustawy pzp. Jedynie taki sposób oceny przygotowania danego ogłoszenia może przynieść pozytywny efekt.
Można wskazać, że często popełniane błędy / nieprawidłowości wynikają z tego, że zamawiający wypełnia druk ogłoszenia o zamówieniu przygotowany w oparciu o treść samego druku ogłoszenia, nie zwracając uwagę na wymagania zapisane w ustawie pzp czy dyrektywie.
Uznaje, że „uniwersalny druk ogłoszenia o zamówieniu” obowiązujący i ujednolicony w krajach UE jest dostosowany do regulacji obowiązujących w Polsce. Tak nie jest i to jest jedna z często występujących wad publikowanych ogłoszeń o zamówieniu.

Przykłady „słabości” takich ogłoszeń:
- brak kryteriów oceny ofert ze znaczeniem procentowym,
- brak pełnego opisu warunków udziału i braku podstaw wykluczenia z postępowania,
- brak pełnego wykazu oświadczeń i dokumentów dotyczących warunków udziału i braku podstaw do wykluczenia z postępowania.

Proponuję więc przygotowując druk ogłoszenia zawsze przeanalizować (np. w przypadku trybu przetargu nieograniczonego) art. 41 ustawy pzp.

Pracownia Zamówień Publicznych
Piotr Sperczyński


tel.: +48 602 69 33 15
e-mail: pzp@pzp.pl

Search