Przygotowując opis przedmiotu zamówienia w robotach budowlanych zgodnie z art. 31 ustawy pzp zleciliśmy przygotowanie dokumentacji i specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót (stwior) firmie zewnętrznej (biuro projektów). W trakcie odbioru części

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Pytanie:
Przygotowując opis przedmiotu zamówienia w robotach budowlanych zgodnie z art. 31 ustawy pzp zleciliśmy przygotowanie dokumentacji i specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót (stwior) firmie zewnętrznej (biuro projektów). W trakcie odbioru części prac zauważyliśmy wskazanie znaku towarowego, pochodzenia. Czy odbierając i podpisując protokół odbioru możemy zaakceptować takie rozwiązanie? Przygotowywana dokumentacja / stwior ma być załącznikiem do siwz w postępowaniu prowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego o wartości zamówienia pow. 30 000 euro. Procedura jest finansowana z tzw. środków unijnych i będzie podlegała kontroli.

 

Odpowiedź.
Przygotowanie siwz, opisu przedmiotu zamówienia wymaga spełnienia wymagań zawartych w ustawie pzp. W tym przypadku są to między innymi wymagania wskazane w art. 29 ust 3 ustawy pzp. Proponuję następujący sposób postępowania.

1. Należałoby sprawdzić, czy w zawartej umowie z biurem projektów został wprowadzony wymóg przygotowania opisu przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami ustawy pzp i uszczegółowiono te wymagania.
2. Przyjmując, że umowa zawiera w/w wymagania, należałoby wyegzekwować spełnienia łącznie razem czterech warunków przy przygotowaniu i odbiorze opisu przedmiotu zamówienia, w którym pojawia się znak towarowy, patent, pochodzenie, źródło ….
3. Pierwszy warunek polega na tym, że przygotowany opis / dokumentacja, specyfikacja techniczna została wykonana przez osobę, która ma uprawnienia wynikające z przepisów ustawy prawo budowlane. Jakakolwiek ingerencja w przygotowany opis przez pracowników zamawiającego nie dysponujących takimi uprawnieniami jest wg mojej oceny nie do końca prawidłowym sposobem postępowania. Dlatego też, jeżeli zostaje wprowadzony do opisu przedmiotu zamówienia opis naruszający art. 29 ust 3 ustawy pzp należałoby wymagać, aby osoba, która łamie ten zakaz wprowadziła w takim przypadku pojęcie „lub równoważny”.
4. Drugi warunek polega na tym, że osoba / biuro projektów łamiąca zakaz o którym mowa powyżej w dalszej części przygotowanego opisu przedmiotu zamówieni wprowadziła i podała zasady oceny rozwiązań równoważnych.
5. Trzeci warunek polega na wypełnieniu przez osoby opisujące przedmiot zamówienia (biuro projektów) wymagania przygotowania pisemnego uzasadnienia i wykazania, że konieczność wprowadzenia znaku towarowego, patentu, pochodzenia wynika ze specyfiki przedmiotu zamówienia.
6. Czwarty zaś wymaga pisemnego uzasadnienia przygotowanego przez osoby przygotowujące i odpowiadające za opis przedmiotu zamówienia (biuro projektów, projektant), w którym wykazuje się, że w inny dokładny sposób, poprzez parametry techniczne, użytkowe, fizyczne nie można takiego opisu przygotować.

Pisemne uzasadnienia wynikające z warunków wskazanych w pkt 5 i 6 proponuję załączyć do protokołu postępowania.

Warunki wskazane powyżej wynikają w sposób bezpośredni czy pośredni z zapisów ustawy pzp zawartych w art. 29 ust 3 ustawy pzp.

Piąty warunek, ale obowiązujący zamawiających wymienionych w art. 3 ust 1 pkt 1 i 2 ustawy pzp polega na tym, że po spełnieniu łącznie razem w/w, kryterium ceny nie może przekraczać 60%. Warunek ten wynika w sposób pośredni z art. 91 ust 2a ustawy pzp.

W praktyce, warto wymagać spełnienia w/w warunków przy zleceniu przygotowania opisu przedmiotu zamówienia w procedurach zamówień publicznych (także w zapisach umowy).

Pracownia Zamówień Publicznych
Piotr Sperczyński


tel.: +48 602 69 33 15
e-mail: pzp@pzp.pl

Search