Czym różni się pojęcie opóźnienie a zwłoka? Pojawiają się w umowach w zamówieniach publicznych. Proszę o podanie w 2 zdaniach różnic oraz o wskazanie podstawowych aktów prawnych które coś więcej podpowiadają.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Opóźnienie – zwłoka. Termin wykonania zamówienia.

Opóźnienie to każdy przypadek niewykonania zobowiązania w terminie, a zwłoka to szczególny przypadek opóźnienia jako działania lub zaniechania zawinionego.

Opóźnienie oderwane jest od przyczyny, natomiast zwłoka to opóźnienie zawinione.

Zwłoka (wykonawca musi się wytłumaczyć).

Zdarza się, że przekroczenie terminu realizacji inwestycji spowodowane jest przez wykonawcę. Mamy do czynienia z zawinionym działaniem jednej ze stron, czyli z tzw. zwłoką. To wykonawca w celu uniknięcia odpowiedzialności musi wykazać, że jego działania nie przyczyniły się do niedotrzymania terminu i wskazać okoliczności, które do tego doprowadziły. W przypadku zwłoki nie można jednak domagać się od wykonawcy zapłaty kar umownych za niedotrzymanie terminu ukończenia inwestycji, jeśli przyczyna była on niego niezależna. Do takich przyczyn należą np. czynniki atmosferyczne – niskie temperatury, opady deszczu lub śniegu.

Opóźnienie (okoliczności zależne lub niezależne od wykonawcy).

W umowie z wykonawcą można jednak rozszerzyć jego odpowiedzialność i wprowadzić dodatkowo pojęcie opóźnienia, czyli wydarzenia, które wpłynęły na przekroczenie terminu, ale nie wynikały z jego zaniedbań. Jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

Odpowiedzi udzielił w dniu 29.03.2019 r Piotr Sperczyński

Pracownia Zamówień Publicznych
Piotr Sperczyński


tel.: +48 602 69 33 15
e-mail: pzp@pzp.pl

Search