Jak ma postąpić wykonawca składając JEDZ poprzez środek komunikacji elektronicznej podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez osobę umocowaną jako pełnomocnik? Czy pełnomocnictwo też powinno być w formie elektronicznej podpisane kwalifikowanym

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pytanie:
Jak ma postąpić wykonawca składając JEDZ poprzez środek komunikacji elektronicznej podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez osobę umocowaną jako pełnomocnik? Czy pełnomocnictwo też powinno być w formie elektronicznej podpisane kwalifikowanym podpisem (art 99 ust 1 kc)? Czy 78 1 ust 2 KC nie mówi o równoważności formy elektronicznej z forma pisemną, a nie odwrotnie ? Jak można by to rozwiązać? Czy ogólne pełnomocnictwo ogólne pisemne wystarczy?

Odpowiedź udzielona w dniu 10.05.2018 r.
W obecnym stanie prawnym wskazano, że oferta i zasady jej złożenia definiuje w siwz zamawiający. Na podstawie ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2016.1020 z dnia 2016.07.13) i brzmienia art. 18.

Art. 18. W postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego wszczętych i niezakończonych przed dniem 18 października 2018 r., a w przypadku postępowań prowadzonych przez centralnego zamawiającego, przed dniem 18 kwietnia 2017 r.:

1) komunikacja między zamawiającym a wykonawcami odbywa się zgodnie z wyborem zamawiającego za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. poz. 1529 oraz z 2015 r. poz. 1830), osobiście, za pośrednictwem posłańca, faksu lub przy użyciu środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2013 r. poz. 1422, z 2015 r. poz. 1844 oraz z 2016 r. poz. 147 i 615);

(…)
pkt 4) oferty i wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego składa się pod rygorem nieważności w formie pisemnej albo - za zgodą zamawiającego - w postaci elektronicznej, podpisane odpowiednio własnoręcznym podpisem albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym;

W związku z powyższym – jeżeli zamawiający jak dotychczas – będzie wymagał pełnomocnictwa w formie pisemnej, dołączone jego do oferty nie naruszy żadnych regulacji prawnych. Złożenie pełnomocnictwa w formie pisemnej do oferty, które to umocowuje osobę do podpisania JEDZ w imieniu wykonawcy będzie spełnieniem wymagań zapisów ustawy pzp i regulacji k.c.

Teoretycznie wykonawca może także równolegle złożyć takie pełnomocnictwo podpisane kwalifikowany podpisem elektronicznym, ale wg mojej oceny nie jest to potrzebne i wymagane przepisami ustawy pzp czy aktów wykonawczych.

Osobiście zaś odradzam wykonawcy „eksperymentowanie” na wiedzy prawnej zamawiającego poprzez dołączenie jedynie pełnomocnictwa podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym – bez dołączenia formy pisemnej. Może to spowodować (zależeć będzie od zapisów siwz) konieczność zastosowania przez zamawiającego art. 26 ust 3a ustawy pzp. 

Piotr Sperczyński.

Pracownia Zamówień Publicznych
Piotr Sperczyński


tel.: +48 602 69 33 15
e-mail: pzp@pzp.pl

Search