Planowania zamówień - nikt nic nie mówił jak planować umowy ramowe. Generalnie to nie jest zamówienie. I zawsze zamawiający może nie udzielać umów wykonawczych albo (gdy umowa jest na dwa lata) nie zawierać żadnej umowy w danym roku budżetowym.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pytanie:
Panie Piotrze nigdy w szkoleniach dot. Planowania zamówień - nikt nic nie mówił jak planować umowy ramowe. Generalnie to nie jest zamówienie. I zawsze zamawiający może nie udzielać umów wykonawczych albo (gdy umowa jest na dwa lata) nie zawierać żadnej umowy w danym roku budżetowym. Zatem na co zwrócić uwagę przy planowaniu oprócz tych elementów o których mówi uzp tożsamość  podmiotów, przedmiotowa i czasowa. Czy można powiedzieć ze zawsze tylko te elementy ‎będą decydować o sumowaniu czy trzeba zwrócić uwagę na coś innego jeszcze. Zaznaczam ze chodzi mi o zamówienia nie finansowane przez UE.

Odpowiedź:

Pytanie wg mojej oceny jest nieprecyzyjne. W treści pytania pojawia się pojęcie/hasła:
- planowanie zamówień (art. 13a),
- planowanie (art. 13),
- tożsamość przedmiotowa, podmiotowa i czasowa (art. 32 ust 4),
- elementy decydujące o sumowaniu – czyli chyba dotyczące wartości zamówienia i wymagań sumowania zawartych w ustawie pzp (art. 32 ust 1; art. 32 ust 3; art. 33 ust 2; art. 34),
- na co zwrócić uwagę (czyli w praktyce chodzi o przygotowanie opracowania i zestawienia uwag i propozycji postępowania).

Tak zadane pytanie wymaga przygotowania opracowania – analizy uwzględniającej:
- rodzaj zamówienia (dostawa/ usługa/robota budowlana)- inne procedury i zasady sumowania,
- przedział czasowy realizacji przedmiotu zamówienia- rok budżetowy, projekty unijne,
- inne wymagania i warunków, które nie wskazano w treści pytania.

W związku z tym nie mogę udzielić odpowiedzi na tak ogólnie zdefiniowany problem i pytanie. Proszę pytanie doprecyzować i wskazać o jakie szczegóły i wymagania/obowiązki budzące wątpliwość chodzi?

Co do tematu umów ramowych proponuję między innymi sprawdzić orzecznictwo KIO i opinie UZP. Przy przygotowaniu czy prowadzeniu postępowania może ten materiał się przydać.

Przykładowo:

https://www.uzp.gov.pl/baza-wiedzy/interpretacja-przepisow/opinie-dotyczace-ustawy-pzp/przygotowanie,-wszczecie-i-przebieg-postepowania-o-udzielenie-zamowienia-publicznego

https://www.uzp.gov.pl/_media/documents/kio/wyroki/2011_2777.pdf

https://www.uzp.gov.pl/_media/documents/kio/wyroki/2013_1584.pdf

https://www.uzp.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0023/36545/Orzecznictwo-TSUE-2009-2017-wieksza-czcionka.pdf

https://www.uzp.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0024/36447/KIO-KD-62-17.pdf

https://www.uzp.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0019/36343/Orzeczenie-w-sprawie-C-9_17.pdf

Proponuję także skorzystać z bazy i zestawień orzecznictwa KIO w zakresie tematu podniesionego w treści tego pytania.

https://www.uzp.gov.pl/baza-wiedzy/orzecznictwo/orzecznictwo-krajowe/orzecznictwo-kio/indeksy-tematyczne-orzeczen-kio

Jest możliwość przygotowania z mojej strony takiej szerokiej analizy, jednak wymaganym byłoby doprecyzowanie problemu wg szczegółów o których mowa powyżej. Przygotowując takie opracowanie między innymi skorzystałbym ze źródeł wskazanych powyżej.

Analiza taka musiałaby być jednak odpłatna. Czas na jej przygotowanie nie zawierałby się w kilku minutach czy godzinie, który obecnie poświęcam na przygotowanie bezpłatnych odpowiedzi na pytania zadawane przez uczestników szkoleń. Jeżeli nie otrzymam szczegółów związanych z treścią problemu, proponuję na kolejnym szkoleniu, które będę prowadził è przed szkoleniem przygotować treść zapytania ze szczegółami o których mowa powyżej. W trakcie szkolenia lub na tzw. „panelu dyskusyjnym” udzielę odpowiedzi na zadane pytanie (konieczne będzie jednak jego doprecyzowanie). Wydaje mi się, że chyba w treści pytania chodzi o ustalenie wartości zamówienia przy umowach ramowych, ale przy braku szczegółów (rodzaj zamówienia, źródło finansowania, …) wymagane byłoby przygotowanie dość obszernej płatnego opracowania obejmującego różne przypadki i okoliczności czy wyłączenia (ok. 30 stron).

Odpowiedź w dniu 10.05.2018 r przygotował
Piotr Sperczyński.

Pracownia Zamówień Publicznych
Piotr Sperczyński


tel.: +48 602 69 33 15
e-mail: pzp@pzp.pl

Search